Saç Eki̇mi̇ Prosedürleri̇ Ve Saç Eki̇mi̇ İle İlgi̇li̇ Güncel Bilmeniz Gereken Bi̇lgi̇ler

Saç ekimi, saç greftlerini vücudunuzun bir bölgesinden, genellikle donör bölgeden, alıcı bölge olarak adlandırılan kel veya incelmekte olan bir bölgesine  saç ekimi teknikleri kullanılarak aktarılan gelişmiş bir cerrahi tekniktir. Teknik esas olarak, saç büyümesinin kafa derisindeki belirli bir alanda durduğu erkek tipi kelliği iyileştirmek için kullanılır. Ancak kadınlarda saç derisinin önünden ense bölgesine kadar her yerde saç ekimi yapılabilir. Erkeklerde başlarının yanlarında da kel lekeler oluşabilir ve şakaklara saç ekimi yapılabilmektedir.   Her iki durumda da saç ekimi ameliyatı sorunu düzeltmeye yardımcı olabilir.

Saç ekimi prosedürü, yaptırmak isteyen herkes için uygun değildir. Öncelikle saç dökülme adet durumunuzun gerçekten de saç dökülmesinden kaynaklandığı belirlenmelidir. Daha sonra kel noktaların oluştuğu tam alanı belirlemek gerekir ve bu saç ekiminin yeri konusunda size yardımcı olarak saç ekimi süreci açısından yönlendirecektir.

Saç ekimi için uygun bir aday olunması için önce kalifiye bir cerrahla görüşülmesi önemlidir. Bir cerrah, prosedürün başarılı olup olmayacağını ve hastanın iyi bir aday olup olmadığını belirlemede bir dizi faktörü dikkate alacaktır. Örneğin cerrah, hastanın saç büyüme şeklini inceleyecektir. Kafa derisinde herhangi bir olağandışı özellik veya yama varsa, cerrah neler olup bittiğini daha iyi anlamak için söz konusu bölgenin fotoğraflarını da çekebilir ve saç ekimi öncesi sonrası fotolar oluşturabilir.  Cerrah ayrıca hastayla prosedür için beklentileri ve hedefleri hakkında konuşacaktır.

saç ekimi sonrası süreç

Saç Eki̇mi̇ Aşamaları Ve Yöntemleri̇

En iyi saç ekimi yapan doktor dahi genel olarak iki tür prosedür uygulayabilecek olup,Bunlar  Foliküler Ünite Strip Cerrahisi(FUSS), foliküler ünite ekstraksiyonu(FUE) olarak adlandırılır. Foliküler Ünite Strip Cerrahisi(FUSS saç ekimi) yönteminde, kafanın arkasından 15-25 cm’lik deri şeridi kesilerek alınır ve buradaki saç kökleri ayıklanarak 500-2000 adet küçük greft elde edilir.Greftin sayısı ve türü saçın tipi,kalitesi,rengi ve ekim yapılacak alanın büyüklüğüne bağlı bulunmaktadır. Foliküler ünite ekstraksiyonu FUE Saç ekimi  yönteminde ise, kafa arkası derinin tıraş edilmesi ile saç folikülleri (kıl kökleri) tek tek yerinden çıkarılır. Her iki yöntemin sonraki prosedürü aynıdır. Hazırlanan greftler, ekilecek yer temizlendikten ve uyuşturulduktan sonra neşter ve/veya iğne ile delikler oluşturulması neticesinde deliklere yerleştirilir.

En iyi saç ekimi prosedürleri ile, saç dökülmesi ve seyrelmesi olan hastalar için gerçekçi görünümü olan sonuçlar yaratılabilir. En yaygın saç dökülmesi ve kel nokta tedavilerinde, hastanın başındaki sağlıklı bölgelerden tek tek tüylerin alınmasını içerir. Bu kıllar daha sonra saç derisinin kel veya ince bölgelerine aşılanır. Foliküler üniteler gibi yeni teknoloji, donör bölgelerdeki saçların hastanın başındaki saçlarla kaynaşmasına izin vererek saç ekimi sonrası süreç için cerrahların daha doğal bir görünüm oluşturmasına olanak tanır.

Saç ekimi kaç saat sürer sorusuna ise genellikle süreç uzun sürmez denilebilir ancak ameliyat ektirilen bölgenin büyüklüğüne göre değişmekle ve genellikle 4 ila 8 saat sürebilmektedir. Ameliyat, ameliyattan sonra dikiş veya lastik bantlamayı içeren uygulama sonrasında saç ekimi iyileşme süreci üç ila altı ay sürebilir.

Saç ekimi

“Saç Eki̇mi̇ Prosedürleri̇ Ve Saç Eki̇mi̇ İle İlgi̇li̇ Güncel Bilmeniz Gereken Bi̇lgi̇ler” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir