Saç Eki̇mi̇ Öncesi̇ Ve Sonrasi Hakkında Bi̇li̇nmesi̇ Gerekenler, Bunları Bilmeden Saç Ektirmeyiniz!

Saç ekimi öncesi ve sonrası yapılacaklara değinmeden önce en iyi saç ekim yöntemi ile, yaş, genetik, çevre gibi çeşitli sebepler nedeniyle dökülen ve seyrekleşen veya kellik halini almış saçların kazanılması ve bireyin sosyal yaşam içerisinde özgüveni elde edebilmesi sağlanmaktadır. Günümüzde ileri tıp teknolojisinin gösterdiği etkin değişim ve gelişimi, saç dökülmesinin olumsuz getirilerinin anılmamasına katkı sağlayacaktır. Ancak saç ekim operasyonlarının başarı düzeyi artış göstermiş ise de, kişinin saç ekimi aşamaları hususunda bilgi sahibi olması ve doktorunun tavsiyelerine riayet etmesi operasyonun başarı düzeyi açısından önemlidir. Saç ekimi yaptırmak istediğinize ilk karar verdiğinizde, ameliyat öncesi ve sonrasına dair sizi nelerin beklediğini bilmeniz gerekmektedir.

Saç ekimi öncesi ve sonrası yapılacaklar arasında ilk olarak saç ekimi öncesinde üzerinde durulması gerekenler bilinmeli ve temel faktörlerin başında ise de operasyon sürecini gerçekleştirecek doktor ile saç ekimi nasıl yapılır üzerine planlama yapılması gelmektedir. Kişinin öncesinde kullandığı ilaçlar hakkında bilgi vermesi ve kan sulandırıcı ilaçları operasyon öncesinde kesilmesi, kişinin alkol ve sigara kullanımı mevcut ise operasyondan yaklaşık 7-10 gün önce kesmesi, ameliyat öncesinde sindirim sistemini zorlayacak besinlerin tüketilmemesi önerilmektedir. Ayrıca operasyona gelineceğinde gömlek gibi rahat giyilip çıkarılacak giysilerin giyilmesi, saçlara kimyasal içeriği olan jöle, saç kremi gibi ajanların sürülmemesi önem taşımaktadır.

Saç Eki̇mi̇ Öncesi̇ Ve Sonrasi Neler Yapılmalı

Saç ekimi öncesi ve sonrası yapılacaklar arasında diğer önemli olan husus ise, Saç ekimi operasyonu sonrasında ilk 15 gün önemli olup, uyku esnasında ekim yapılan bölgenin yastıkla temas etmemesi, sırtüstü yatılması, darbe, çarpma ve sürtme gibi istenmeyen kazalardan korunması gerekmektedir. Bireylerin ağır aktiviteler ile sporlardan ilk 2 ay uzak durmaları, ilk defa saçların yıkanmasında saç ekimini yapan ekibin denetiminde yapılması, diğer yıkamalar da ise ekibin tavsiyeleri ve önerileri doğrultusunda yapılması, ilk ay sauna ve hamama gidilmemesi, fitness yapılmaması, Alkol ve sigara kullanımının yaklaşık 10 gün uzak durulması, güneş ışınları ve yağmurdan korunması, yaklaşık 2 hafta kadar kan sulandırıcı ilaç ve içeceklerden uzak durularak doktorun önerdiği ilaçların düzenli olarak alınması, bir müddet cinsel ilişkiden uzak durulması, şapka ,bere, baret kullanımı ile ilgili hekimin yönlendirmesi dikkate alınmalıdır. Ayrıca saç ekiminden sonraki 3 ayda tıraş makinesi ile tıraş yapılmaması ve makas ile tıraş olunması hususuna dikkat edilmelidir. Tüm bu hususlarda gösterilecek hassasiyet ile en iyi saç ekimi sonuçları elde edilmektedir.

Saç ekimi süreci her ne kadar uzun ve meşakkatli olduğu düşünülse de, Saç ekiminin çağımızda en gözde operasyonlardan biri oldu görülmektedir. Saçlarında dökülme ya da seyrelme sorunu olanlar, mevcut saçlarından memnun olmayanlar, saçlarında bölgesel sorunları olanlar veya saçlarını sıklaştırmak isteyen erkek ve kadınlar saç ekimi yaptırmayı tercih etmeye başlamıştır. Saç ekiminde zamanın, sürecin ve sabrın oldukça önemli olduğu bilinmelidir. Saç ekimi sonrasında ilk üç ayda yüzde %30, altıncı ayda %60, bir yıl dolduğunda ise %100’üne yakın etki görülmesi beklenmektedir. Tabi ki bireyin yaşı, metabolizması, genetik faktörleri, saça uygulanan bakımları, yaşam tarzı, profesyonel destekler hepsi beklenen süreçte saçların uzama hızı ile kalitesini değiştirdiği görülmektedir. Saç ekimi hakkında önemle belirtmek gerekirse saç ekiminde operasyon öncesi, operasyon ve operasyon sonrasında yapılması gerekenler hakkında operasyon ekibi ve hekiminin vereceği bilgiler, yönlendirmeler, sağlanan destekler ve ilaçlar ile kişilerin özverileri doğrultusunda amaca ulaşılabileceğinin bilinmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir